instagram twitter facebook youtube

KYK YURT ÖZELLİK ve FİYATLARI-2021

KYK başvuru
WhatsApp

KYK yurtlarına kimler başvurabilir?

Konuyla ilgili yanıt Kredi ve Yurtlar Kurumu web sitesinde yer almaktadır. Kurumun web sitesinde yer alan sıkça sorulan sorular bölümünde 19. madde konuya açıklık getirmekte. Aşağıda yer alan açıklamada KYK yurtlarından faydalanabilme şartları net olarak ifade ediliyor;

a) Örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması.
b) Öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumu veya programının, ailesinin ikamet ettiği il veya ilçe sınırları dışında bulunması.
c) Taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama, kamu barışına karşı suçlar veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti, kullanımı, kullanımını kolaylaştırma, kullanmak için satın alma, kabul etme veya bulundurma, haksız mal edinme, şike, teşvik primi, kanuna aykırı olarak spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma, oynatılmasına yer ve imkan sağlama, reklamını yapma veya para nakline aracılık etme suçlarından mahkûm olmaması.
ç) Yurt dışında bulunan yurtlarda barınan öğrencilerin öğrenim gördükleri ülke kanunlarına göre taksirli suçlar hariç herhangi bir suçtan dolayı hakkında altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezası ile kesinleşmiş mahkumiyeti bulunmaması.
d) Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine hizmet veren yurtlarından çıkarma cezası veya yükseköğretim kurumlarından altı aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması.
e) Uluslararası öğrencinin, öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından almış olduğu ikamet izni belgesi ile pasaportunun onaylı suretini ibraz etmiş olması.
f) Zorunlu staj hariç brüt asgari ücret tutarının bir buçuk katı üzerinde ücretli bir işte çalışmaması.
g) Kamu personeli olmaması.
ğ) Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığının olmadığına ve bulaşıcı hastalığının bulunmadığına dair beyanda bulunması.
h) Yurt başvurusu yaptığı tarihte otuz beş yaşını doldurmamış olması.
Yukarıda ki şartları taşımayan öğrenciler KYK yurtlarından faydalanamamakta.

KYK yurtlarına başvuru nasıl yapılır-2021 ?

Yurt başvuruları Yurtkur internet sitesi üzerinden duyurulduktan sonra başvuru yapılabilir. Başvurular E-devlet portalı üzerinden yapıldığı için, bir E-devlet şifreniz henüz yok ise, kimliğiniz ile birlikte hemen PTT şubesine gidip şifre alarak sürece başlamalısınız. Bu arada E-devlet şifreniz yoksa e-imza, mobil imza gibi yöntemler sizi bu süreçten kurtarabilir. E-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, E-devlet arama bölümünden "KYK" şeklinde bir arama yaptığınız takdirde yurt başvuruları ile ilgili bölüm karşınıza çıkacaktır ve buradan başvuru sürecini tamamlayabilirsiniz. Başvuru sonuçları için ise kurum duyuruları ve web sitesini takip edebilirsiniz.

2021 Yılı KYK Yurt Fiyatları Ne Kadar ?

KYK yurtları için verilebilecek tek bir rakam bulunmamakta. KYK yurt fiyatları ile ilgili olarak bir fiyat aralığı belirtilebilir. 2021 yılı için KYK yurt fiyatları 275 ile 450 TL arasında değişmekte. Bu fiyat aralığının sebebi ise sizin ne tarz bir yurt ya da odada kaldığınıza bağlı. 6 çeşit KYK yurdu mevcut. Yarı özel yurtlar olarak da ifade edilebilen yüksek standarta sahip KYK yurtlarının fiyatı daha yüksek olarak belirtilmekte. Yarı özel yurtları(bu isme rağmen bunlar da devlet yurdudur) diğer yurtlardan ayıran başlıca özellik ise oda kapasitesidir. Bu odalar ise genellikle 2 veya 3 kişiliktir. Ayrıca tuvalet-banyo genellikle odalarda yer almaktadır. Fiyatı diğerlerine nazaran daha düşük olan KYK yurtlarının ise temel özelliği yine oda kapasitesi. Genellikle 6 kişilik olan bu odalardaki kişi kapasitesi yurda ya da şehre bağlı olarak artabilmekte. Ayrıca bu yurtlarda tuvalet ve banyo genellikle katlarda ortak kullanımda yer almakta. Bir çok öğrenci yarı özel olarak ifade edilen yurtlarda kalmak istemekte. Bu bağlamda yurtların özelliklerine göre KYK Yurt Fiyatları 2021 şu şekilde;

1.Tip 275 TL
2.Tip 300 TL
3.Tip 325 TL
4.Tip 375 TL
5.Tip 400 TL
6.Tip 450 TL

İstediğim KYK yurdunu ya da odasını seçebilir miyim?

KYK yurt başvurusunda sizlere yurt ya da oda seçeneği sunulmuyor. Tesadüfi olarak ifade edilen şekilde oda ve yurtlara yerleştirilmektesiniz. Tabi bu arada kyk yurtları başvuran herkese çıkmıyor. Gelir durumu, o ildeki öğrenci-yatak kapasitesi gibi kriterler sebebiyle bazı adaylar yedekte beklemek zorunda kalabilir. Fakat okulun ilk başlarında bir çok öğrenci eve çıkma düşüncesiyle yurtlardan ayrılmakta. Bu sebeple özellikle sırası çok geride olmayan öğrencilere kısa sürede kayıt hakkı gelebilir. KYK yurduna kayıt yaptırdıktan sonra yurtta ki boşluk durumuna göre idareye vereceğiniz dilekçeyle ve idarenin onayıyla oda değiştirebilirsiniz.

Sizlere bir de "becayiş" kavramından bahsedelim.
Maalesef ki gittiğiniz şehirde okulunuza yakın KYK yurdu olmasına rağmen sizlere okulunuza uzak bir KYK yurdu çıkmış olabilir. Kötü haber burada bir terslik var diye hemen yurt değiştirme şansınız yok. İyi olan haber de şu ki, eğer gitmek istediğiniz yurttan birisi de sizin yurda gelmek isterse yurt değişikliği yapabilirsiniz. Yani; öğrencilerin KYK yurtları arasında yaptıkları yer değiştirme işlemine "becayiş" denir. Bunun için de yurt müdürlüklerinizden bilgi alabilirsiniz. Geçiş yapacak öğrenciyi nereden bulucam derseniz o biraz sizin şans ve becerinize kalmış:)

KYK yurtlarının özellikleri nelerdir?

Az önce de belirttiğiiz gibi her KYK yurdu aynı özelliklere sahip değil. Fakat ortak olan özellikler de yer almakta. Her KYK yurdunda çamaşır makinesi, yemekhane, mescid, etüt salonu, sıcak su, wi-fi, beslenme yardımı gibi özellikler bulunmakta. Öğrenciler, özellikle sınırlandırılmış olan ve yüksek bir hıza sahip olmayan internetten şikayetçi. Bazı yurtlarda sizlerin talep etmesi ve idareye bağlı olarak kurslar düzenlenmekte. Ayrıca bazı kyk yurtlarında kapalı ve açık spor salonları gibi imkanlar bulunurken bazılarında ise bahçe bile zor bulunmaktadır. Özellikle Anadolu şehirlerinde bir çok KYK yurdu kampüs havasında. Fakat bazı şehirlerde apartman binası gibi yurtlar bulunabilmekte.

KYK yurtlarından kimler ücretsiz yararlanabilir?

KYK sıkça sorulan sorular 12. madde bu olaya açıklama getirmektedir. KYK açıklamasına göre aşağıda yer alan duruma sahip öğrenciler KYK yurtlarından ücretsiz faydalanır:

Şehit eşi ve çocukları, şehidin çocuğu yoksa bekar kardeşleri,
Gazi ve gazi çocukları,
Anne ve babası vefat etmiş olan yirmi beş yaşını geçmemiş öğrenciler,
Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde barınarak tamamlayanlar,
Devlet koruması altında olanlar,
yurtlar hakkında merak edilenler için yorum bölümüne yazabilir ya da kyk resmi iletişim numarası 444 0 472'yi 7/24 arayabilirsiniz.

Nöbetçi Yurt NÖBETÇİ YURT Önceki

Yorumlar

Avatar Üniversiteli
04.09.2020 14:05
Aklınıza takılan soru mu var Adresiniz yurtfilozofu.com Olsun doğru adrestestesinizbulutlu şehir
beyaz logo yurtfilozofu.com Blog Hakkımızda
e-posta info@yurtfilozofu.com KVKK İletişim
kulaklık 0 552 755 8393 Gizlilik Sözleşmesi S. S. S.
instagram twitter facebook youtube Kullanıcı Sözleşmesi