instagram twitter facebook youtube

ANA SAYFA > İSTANBUL YURT > FATİH YURT > FATİH KIZ YURT

KYK VEZNECİLER YURDU

Bu sayfa 6967 kez görüntülendi.

TÜM YORUMLAR YORUM YAP

Vezneciler KYK Yurdu, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı bir kız öğrenci yurdudur. Yurt, İstanbul Fatih ilçesine bağlı Vezneciler semtinde bulunmaktadır. Konumu itibariyle pek çok üniversiteye ulaşım kolaylığı sağlayan yurdun hemen yanında Vezneciler metro durağı bulunmaktadır. İstanbul'un önemli merkezlerinden olan Taksim, Beşiktaş, Eminönü'ne yurttan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü, Fen-Edebiyat Fakültesi, Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Vezneciler KYK yurduna yürüyüş mesafesindedir. Vezneciler KYK yurdu aynı zamanda Laleli tramvay durağına 4-5 dakika yürüme mesafesinde yer almakta, bu sayede daha geniş bir ulaşım olanağına sahip olmaktadır. Yurttan Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa ve Beşiktaş kampüsleri ortalama 45 dakika uzaklıktadır.

Vezneciler KYK Yurdu odaları genelde 3-4 kişilik ve baza-yataklı bir sisteme sahiptir. Vezneciler KYK Yurdu'nda, öğrencilerin yararlanabileceği buzdolabı, çekmeceli komidin mevcut durumda. Yurtta, tuvalet ve banyo katlarda ortak kullanımda yer alıyor. Yurdun aynı zamanda küçük bir bahçesi de bulunuyor.

Oda kapasitesi gibi özelliklerin yurda bağlı olarak değişkenlik göstermesine rağmen, etüt salonu, wi-fi gibi özellikler bakımından kyk yurtlarının özellikleri bir çok yurtta benzer şekilde yer alıyor. KYK Yurtları ve Fiyatları hakkında yer alan yazımızdan KYK yurtlarının genel özellik ve fiyatları hakkında bilgi edinebilirsinz.

Pandemi süreci ile birlikte yurt özellikleri değişkenlik gösterebilmektedir. KYK yurtları hakkında diğer merak ettiğiniz konular için 444 0 472 nolu numaradan 7/24 bilgi alabilirsiniz. İstanbul şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz ulaşım rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

KYK yurtlarında genel olarak tek bir üniversitenin öğrencisi bulunmamaktadır. Üniversiteye yakınlığına dikkat edilmeden öğrenciler farklı uzaklıktaki KYK yurtlarına yerleştirilebilmektedir. Bununla birlikte Vezneciler KYK Yurdu'nun genel olarak hitap ettiği üniversiteler aşağıdaki gibi listelenebilir;

İstanbul Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
İstanbul Teknik Üniversitesi
Kadir Has Üniversitesi
Bilgi Üniversitesi

İstanbul Aydın Üniversitesi
Beykent Üniversitesi
Demiroğlu Bilim Üniversitesi
İstanbul Ticaret Üniversitesi
İstanbul Kültür Üniversitesi
Bahçeşehir Üniversitesi
Haliç Üniversitesi
İstanbul Ayvansaray Üniversitesi
MEF Üniversitesi
Bezmialem Vakıf Üniversitesi
İstanbul Kent Üniversitesi
Yeni Yüzyıl Üniversitesi
Nişantaşı Üniversitesi
İstanbul Rumeli Üniversitesi

İstanbul Medipol Üniversitesi
İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu
1. Yurt başvuruları ne zaman ve nasıl yapılır?

Yurt başvuruları ÖSYM yerleştirme işlemlerinin sonuçlanmasının ardından e-Devlet Kapısı üzerinden alınmaktadır. Bu sebeple e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek e-Devlet şifresi almaları veya diğer e-Devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir.

2. Öğrencilerden Yurda Kesin Kayıtta İstenen Belgeler

• 4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf yurtta kalmaya başladıkları tarihte,
• % 40 ve üzeri engelli ebeveyni olanların (Tam teşekküllü hastaneden alınacak rapor). Bakanlık tarafından doğrulanamadığı takdirde yurtta kalmaya başladıkları tarihten itibaren en geç bir ay içerisinde,
• 18 yaşından küçükler için Veli/Vasi İzin Belgesi doldurularak yurtta kalmaya başladıkları tarihte, yerleştirildikleri yurt müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.
• Verilen süre içinde ilgili yurt müdürlüklerine kayıt yaptırmayan öğrenciler haklarını kaybedeceklerdir.

3. İlk kayıt ücreti nedir ve bu ücret ne kadardır?

Yurda ilk defa yerleştirilen öğrencilerin ödemesi gereken ücrete ilk kayıt ücreti denir. Bu ücretin içerisinde gün bazında yatak ücreti ve güvence bedeli ücreti bulunmaktadır. Bu ücret öğrencinin yerleştirildiği yurda ve yerleştirme tarihine göre farklılık gösterir. İlgili banka ATM'lerinde veya Kredi/Yurt e-Ödeme ekranında yer alan tutar otomatik olarak görülmektedir.

4. İlk kayıt ücretini yatırdıktan sonra yapılması gereken işlemler nelerdir?

İlk kayıt ücretinin ödenmesinin ardından öncelikle e-Devlet "Yurt Kayıt İşlemleri" bağlantısından taahhütname onayı yapılması gerekmektedir. Daha sonra ise başvuru sonuç ekranında belirtilen belgeler yurt müdürlüğüne teslim edilmelidir.

5. Yurtta kalmaya hak kazanan ve ilk kayıt ücretini yatırarak onay işlemini yapan bir öğrencinin kaç gün içerisinde yurt müdürlüğüne başvurup işlemlerini yerine getirmesi gerekmektedir?

İlk yerleştirme sonrası yurtlara yerleştirilen öğrencilerin öğrenim gördükleri öğretim kurumunun akademik takvimine göre yurtta barınmaya başlamaları esastır. Öğrenciler belirtilen tarihte yurtta kalamayacak ise yurt müdürlüğü ile iletişime geçip izin almalıdır. Yedek listeden yurda yerleşen öğrenciler ise ilk kayıt ücretini yatırdıktan sonra yurtta barınmaya hemen başlamalıdır; yurtta kalamayacakların ise yurt müdürlüğünden izin almaları gerekmektedir.

6. İlk kayıt ücretini yatırdıktan sonra taahhütname onayı yapmayan ve yurtta kalmak istemeyen öğrenci ne yapmalıdır?

Öğrencilere ait IBAN numarasının yer aldığı kayıt sildirme dilekçesinin ilgili yurt müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir. Kayıt sildirilen tarihten sonraki yurt ücreti ve güvence bedeli öğrencilere iade edilmektedir.

7. Yurtta barınma hakkı kazanan ancak yurtta kalmak istemeyen öğrenciler ne yapmalıdır?

Herhangi bir işlem yapılması gerekmemektedir. İlk kayıt ücreti yatırılmadığı takdirde yurt yerleştirme işlemi iptal edilmektedir.

8. Yurt yerleştirme işlemi yapılıp kayıt yaptırmayan öğrenciler seneye tekrar yurt başvurusu yapabilirler mi?

Yurt yerleştirme işlemi yapılıp kayıt yaptırmayan öğrencilerin tekrar yurt başvuru hakkı bulunmaktadır.

9. İlk kayıt ücretini yatıran ancak taahhütname onayı yapmayan öğrencilerin ne yapması gerekmektedir?

İlk kayıt ücretinin süresi içerisinde ödenmesi durumunda ilgili yurt müdürlüğüne başvurarak taahhütname onayının yapılması gerekmektedir.

10. Başvuru sonuç ekranında yedek sırada olduğu belirtilen öğrencilerin yapması gereken işlem nedir?

Bakanlıkça belirlenen tarihlerde yedek alım sonuçları açıklanmaktadır. Sonuçların bakanlık sitesinden takip edilmesi gerekmektedir.

11. Öğrencilerin bir eğitim-öğretim döneminde kaç gün izin hakkı bulunmaktadır?

Öğrencilere, yükseköğretim kurumlarının akademik takvimleri gereği verilen tatiller, hafta sonu (cumartesi-pazar) tatilleri, diğer resmi tatiller ve özel izinler hariç bir eğitim-öğretim yılında toplam 75 gün izin verilmektedir.

12. Yurt ücretleri ne zaman ödenmelidir?

İlk kayıt ücreti ödendikten sonra içinde bulunulan ayın yurt ücreti takip eden ayın onuncu günü saat 23.59’a ödenmelidir.

13. Yurtlarda misafir olarak kalmak isteyen ve Bakanlık yurtlarında barınmayan öğrencilerin yapması gereken işlemler nelerdir?
a) Yükseköğrenime devam etmekte iken öğrenim gördükleri okulun sınavlarına girmek üzere gelen öğrenciler,
b) Pedagojik formasyon eğitimi görenler ve yüksek öğretim kurumlarınca zorunlu tutulan kurs, staj vb. eğitim çalışmalarına katılanlar,
c) Üniversiteler, belediyeler, spor federasyonları ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen ulusal veya uluslararası inceleme, araştırma, proje, sosyal, kültürel, sportif, eğitsel vb. faaliyetlere katılan öğrenciler,
ç) Türkçe öğrenmek amacıyla yükseköğretim kurumlarının ilgili programlarına devam eden öğrenciler, geçiçi barınma talepleri için illerde il müdürlüklerine; ilçelerde ise yurt müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

14. Aylık yurt ücretini ödemeyen öğrenciler hakkında hangi işlemler uygulanmaktadır?

Yurt Hizmetleri Yönetmeliğinin 12' nci maddesine göre yurt ücretini ödemeyenler hakkında aşağıdaki hükümler uygulanır:
a) İçinde bulunulan ayın yurt ücretini ödemesi için öğrenciye takip eden ayın onu saat 23.59’a kadar süre verilir. Ayın onunun resmi tatil gününe denk gelmesi halinde süre ilk iş günü saat 23.59’a kadar uzatılır. Bu sürenin sonunda ücretini ödemeyen öğrencinin kayıtlı kaldığı günlerin ücreti güvence bedelinden mahsup edilerek yurttan kaydı silinir. Kayıt silme gününün resmi tatil gününe denk gelmesi halinde kayıt silme işlemi, takip eden ilk iş günü gerçekleştirilir ve onuncu gün ile kayıt silme günü arasındaki resmi tatile denk gelen günlerin ücreti tahsil edilmez.
b) Yangın, sel ve deprem gibi tabii afetler, kaza veya hastalık, ikinci dereceye kadar akrabalarının vefatı ve diğer zorunlu haller sebebiyle yurt ücretlerini zamanında yatıramayan veya verilen sürede güvence bedelini tamamlayamayanların, hastalık durumunda rapor bitim tarihinden itibaren on iş günü, diğer durumlarda takip eden ayın on beşinci gününe kadar durumlarını belgelendirmeleri kaydıyla, ödenmesi gereken yurt ücreti veya güvence bedeli tahsil edilerek barındırılmalarına devam edilir. Hastalık raporlarının; Sağlık Bakanlığına bağlı resmi sağlık kurumları, aile hekimliği veya Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenmesi gerekir. Yurt dışında bulunan yurtlarda barınan öğrencilerin getirecekleri hastalık raporlarının bulundukları ülkenin resmi sağlık kurumları ya da resmi mercilerince tanınan özel sağlık kuruluşları tarafından düzenlenmiş olması gerekir.

15. 15 yaşından küçük öğrenciler yurt başvurularını nasıl yapabilirler?

Öğrencilerin taleplerini 444 0 472 no’lu GSB KİM’i (Kurumsal İletişim Merkezi) arayarak iletmeleri gerekmektedir.

16. Barındırılmakta Olan Öğrencilerin Hangi Sebeple Yurtla İlişiği Kesilir ?

1-Yurda girmek için aranan şartlardan herhangi birini sonradan kaybetmiş olanların,
2-Yurt kurallarına uymayıp, yurttan çıkarma cezası alanların,
3-Yurt ücretini zamanında ödemeyenlerin,
4-Devam etmekte oldukları öğretim kurumundan bir aydan fazla uzaklaştırma cezası almış olanların, yeniden öğrenime başladıkları tarihe kadar yurtla ilişikleri kesilir ve yurtta barınmaları için yeniden müracaat etmeleri gerekir.

17. Yurtlarda Kullanım ve Sorumluluğunuza Verilen Malzemeler Nelerdir?

Giysi dolabı, komidin, nevresim takımı, yastık, battaniye, yorgan vb. yurt malzemeleri verilmektedir.

Adres: KALENDERHANE MAH. 16 MART ŞEHİTLERİ CAD. NO:3 ŞEHZADEBAŞI / FATİH /İSTANBUL
Telefon: 0(212) 526 2010
Fax: 0(212) 513 3271
Web: https://kygm.gsb.gov.tr
Yemek
7
Temizlik
8
Güvenlik
9
Konum
10


TÜM YORUMLAR (1)

Avatar Nurhan
Yemek: 7 Temizlik: 8 Güvenlik: 9 Konum: 10
Vezneciler metro durağından iner inmez karşınıza çıkar. İstanbul üniversitesi beyazıt kampüsünün içinde sayılır. Küçük, güzel bir bahçesi var. Beyazıt güzel, istanbul kalabalığında araç kullanmadan okula gitmek ise pahabiçilemez bişey

HATA BİLDİR

bulutlu şehir
beyaz logo yurtfilozofu.com Blog Hakkımızda
e-posta info@yurtfilozofu.com KVKK İletişim
kulaklık 0 552 755 8393 Gizlilik Sözleşmesi S. S. S.
instagram twitter facebook youtube Kullanıcı Sözleşmesi