instagram twitter facebook youtube

EVDEN ÇALIŞARAK ÜNİVERSİTE OKUMAK

Online üniversite
WhatsApp

Pandemi süreci hayatımıza pek çok yeni alışkanlık ve zorunluluk getirdi. Kalabalık insan gruplarından kaçınmak da bunların başında geliyor. E binlerce öğrencinin bir arada bulunduğu üniversiteler de bu kapsamın dışında tutulamazdı tabii. Evet n'apalım... Bu dönem böyle idare edeceğiz. Pek çok üniversite adayı gibi belki sen de hedeflediğin üniversitenin fotoğraflarına bakıp, kampüs hayatına özendin. Ders aralarında çimlere uzanmayı, arkadaşlarınla kahve yudumlamayı hayal ettin. Şimdilik bunları bir süre daha ertelemek zorundasın, ama bu seni üzmesin. Hem belki bahara kadar şartlar değişir, 2. dönemi kampüsünde geçirirsin. Şu an bunları düşünme ve anın tadını çıkarmaya çalış. Nerede olduğun fark etmez. Sen artık bir üniversitelisin. Evden çalışıyorum diye motivasyonunu kaybetme. Bu yılın senin için bir kayıp olmasına izin verme. Bu yazımızda evden çalışan bir üniversiteli olarak bu dönemi nasıl daha verimli geçirirsin, bunlardan bahsedeceğiz.

Heyecanını Kaybetme

İster üniversiteyi bulunduğun şehirde okuyacak ol, ister farklı bir şehre yerleşecek; üniversiteye adım atmak hayatının dönüm noktalarından biri olacak. Öğrenimine evden devam edecek de olsan bu heyecanı kaybetme. Unutma ki bu geçici bir süreç. Umarız ki yakın bir zamanda sen de kampüsüne kavuşacaksın.

Kampüs Masası

Evden çalışmak derslere olan ilgini biraz düşürebilir. Bunu önlemek ve konsantrasyonunu artırmak için bazı yöntemler geliştirebilirsin. Örneğin kendine bir çalışma masası ayarla. Tüm online derslere burada katıl. Belki masanın üzerine üniversitenin bir kaç fotoğrafını koyarsın. O koltuğa oturduğunda kendini oradaymış gibi hissedersin. Sanki aile evinden kampüse açılan ufak bir geçit gibi. Neden olmasın? Hayal etmesi sana kalmış.

online üniversite

Kendini Disipline Etmek

Bazen fazla özgür olmak da verimliliğimizi düşürebiliyor. Özgürlüğümüzden biraz feragat etmemiz gerekebiliyor. Nasıl olsa evden çalışıyorum diyerek kendini bırakma. Örneğin belli ders çalışma zamanların olsun. O zamanlara uymaya gayret et. Online dersleri dinlerken giyimine ve duruşuna özen göster. Ders bitince tekrar ev kıyafetlerini giyerek gündelik hayatına geri dönersin. Böylelikle derslerin için ayırdığın zamanlarda kendini daha disipline edebilirsin.

Sınırsız Hizmet

Yeni bir şehirde yaşayacağın üniversite hayatı sana heyecan ve özgürlük vaat etse de pek çok sorumluluğu da beraberinde getirir. Günün ilk dersi sabah 10:00'da bile olsa, zamanında kalkıp yetişebileceğinin garantisi yok. Kaçımız lise okurken kendi kendine uyanabildi ki? Oysa evde geçireceğin bir üniversite dönemi, uyandırma servisi dahil, pek çok hizmeti beraberinde getirir. Yemek hazırlama, çamaşır yıkama derdi de yok. Böylelikle sana daha fazla zaman kalır. O yüzden evde kısılı kaldım diye düşünme. Biraz iyi tarafından bakmaya çalış.

Online Dersler

Online derslerin en büyük dezavantajı öğrencilerin kendi aralarında ve hocalarıyla yeterince etkileşime giremiyor olmaları. İnternet yavaşladı, bağlantı koptu derken zaten sınırlı olan konsantrasyonumuz da uçup gidiyor. Bu yüzden dersleri olabildiğince iyi dinlemek ve dersler için kurulan WhatsApp gruplarından faydalanmak gerekiyor. Normalde üniversite yakınlarındaki fotokopicilere gittiğinizde pek çok dersin notunu o dersi önceden alan öğrenciler tarafından hazırlanmış şekilde bulabilirsin, ama uzaktan eğitimde böyle 'hazıra konmalar' işe yaramayabilir. O yüzden ders notlarını kendin tutmalı, gerekirse ses ya da video kaydı almalısın.

Şartlar ne olursa olsun hayat devam ediyor. İster uzaktan eğitim al, ister üniversite sıralarında; önemli olan her daim kendini eğitmeye ve geliştirmeye devam etmen. Başarılı bir öğretim dönemi seninle olsun.

Kişisel gelişim

Bu yazıyı buraya kadar okuduysanız aklınızda oluşan soruları da tahmin edebiliyoruz: "Üniversiteli olmak sadece sınavları vermek midir? Motive olduk dersleri dinledik, peki sosyal öğrenme ne olacak? Bir yıl sınav hazırlığıyla bunaldık, biraz sosyalleşme, rahatlama şansımız yok mu?..." Bunlar çok haklı yakınmalar olsa da unutma ki bu süreci yaşayan sadece sen değilsin. Karamsar düşünceler, çaresizlik hissi yerine alternatif geliştirmeyi dene. Yıllarını geçirdiğin lise arkadaşlarınla aynı şehirdesin hala, birlikte kaliteli zamanlar geçirebileceğiniz etkinlikler planlamak hiç fena olmaz. Yeni müzikler, yeni kitaplar keşfetmek, yeni filmlerin büyüsüne kapılmak için bolca zamanın olacak. Online eğitimler / kurslar ile kişisel gelişimine katkı sağlayabilir, kim bilir belki hiç düşünmediğin bir alanda uzmanlaşıp para kazanmaya bile başlayabilirsin.

Unutma, içinde bulunduğun durumla ilgili yakınmaktan çok daha fazlasını yapabilirsin kendin için.

Aradığın öğrenci yurdu ya da öğrenci apartını bulmana yardım etmek istedik. Bunun için hiçbir yerde olmayan şekilde yüzlerce erkek - kız öğrenci yurtlarını, öğrenci apartlarını listeledik senin için. Kimsenin beklemediği şekilde davranan bakanlık yıllardır bitmeyen barınma sorununu herkesi evine yerleştirerek çözünce biz de senin gibi kalakaldık...😊 İşin şakası bir yana, bu dönemi en verimli, en keyifli hale getirmek için ve de kazandığın bölüme kendini ısındırman için sana kitap, film, kurs gibi bir çok önerimiz olacak... yurtfilozofu'nu unutma, takip etmeyi ihmal etme...

Karantina yurtları KARANTİNA YURTLARI Önceki Hukuk filmleri EN İYİ HUKUK FİLMLERİ Sonraki

Yorumlar

Avatar zgurel
17.09.2020 17:22
Yeni döneme geçtiğimizi fark ettiren bir yazı oldu.bulutlu şehir
beyaz logo yurtfilozofu.com Blog Hakkımızda
e-posta info@yurtfilozofu.com KVKK İletişim
kulaklık 0 552 755 8393 Gizlilik Sözleşmesi S. S. S.
instagram twitter facebook youtube Kullanıcı Sözleşmesi