instagram twitter facebook youtube

ÖĞRETMENLER İÇİN FARKLI-ALTERNATİF FİLM ÖNERİLERİ

öğretmen filmleri
WhatsApp

Öğrenme-öğretme süreci hayata merhaba dediğimiz andan itibaren başlayan bir süreçtir aslında. İlk öğretmenlerimiz de haliyle ebeveynlerimizdir. Zamanla onlardan alınan bilgiler yetersiz kalınca yeni şeyler öğrenmek için başka insanlara ihtiyaç duyulmuştur. Bu nokta da devreye her dönemde isimleri kültürden kültüre değişse de öğretmenler girmektedir. Tarihin en eski mesleklerinden biridir ve her toplumun kurucu, taşıyıcı, koruyucu, geliştirici gücüdür öğretmenlik. Tarihte Fransız devrimi ile misyonerlik rolünden sanayi devrimi ile profesyonel meslek olma yolunda çeşitli değişimler geçirmiş, toplumsal ve evrensel olaylardan da etkilenerek bugünkü halini almıştır.

Kimi zaman çok keyifli kimi zaman sizi yıldıracak kadar zor bir meslek öğretmenlik. Eğitim fakültelerinden mezun olduğunuz zaman mesleği yerine getirmek için yeterli teorik bilginiz vardır, peki ya işler kitaplarda yazdığı gibi ilerlemez ise? Fakültede öğrendiklerinizin size yetmediği ve kendinizi çaresiz hissettiğiniz zamanlarda yeni yollar aramaya başlayacaksınız. Bazen öğretmek için bazen de öğrencini sınıfta tutabilmek için arayışlarınız olacak. Dersten çıkıp eve gittiğinizde kafanızda çeşitli sorularla kendinizi "öğretmen filmleri" ararken bulmanız an meselesi. "Her öğretmenin izlemesi gereken filmler" olarak gördüğümüz bu "Öğretmen-Eğitim Temalı Filmleri" öğretmenlik ya da eğitimcilik adına çok değerli görüyoruz. "Öğretmen Filmleri" ya da "Eğitici Filmler" olarak adlandırabileceğimiz listemizde yer alan filmlerde hem ülkemizden hem de farklı kültür-eğitim kademelerinden öğretmenlik deneyimleri izleyeceksiniz. Farklı kültürden de olsa kimi zaman o duygudaşlık sizi öyle bir sarmalayacak ki siz bile yaşadığınız duyguların, deneyimlerin bu kadar ortak olmasına çok şaşıracaksınız. Kimi filmde hayatını mesleğine adayıp kimsenin önemsemediği çocuklara ışık olan bir öğretmen göreceksiniz kimi filmde ise mükemmeliyetçiliği ile öğrencilerinin hayatını karartan bir öğretmen. Tüm öğretmen film önerilerimizden öğretmenlik adına öğreneceğiniz çok şey olduğuna eminiz. Öncelikli önerimiz yerli iki öğretmen filmi olsa da meslek deneyimi ve ihtiyacınıza göre öncelik tabii ki size bırakıldı. Biz listelemeyi tesadüfü hazırladık. Ayrıca filmlerin sadece öğretmenler için değil aynı zamanda öğrenciler için olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Üstelik sınıfta öğrencilerinizle birlikte izlemeye uygun olan filmleri de en altlarında bir notla belirtmeyi de ihmal etmedik.

Öte yandan MEB'in aday öğretmen yetiştirme programı örnek film listesine de göz atmak isterseniz verilen link üzerinden ulaşabilirsiniz. MEB film önerileri

1. Öğretmen (1988) IMDB: 7,2

Öğretmen

"Öğretmen", Kemal Sunal'ın yine harikalar yarattığı bir filmdir. Köyde eşi ve iki çocuğuyla öğretmenlik yapan Hüsnü Öğretmen bahçeli evinde beslediği hayvanlarla, bahçeye ektiği ürünlerle kendilerine yetecek bir hayat kurmuştur. Öğrencilerini çok iyi yetiştiren Hüsnü Öğretmen'i ödül olarak İstanbul'da, zengin bir muhitteki okula tayin ederler. Bir öğretmenin İstanbul'da iki çocukla hayata tutunma hikayesidir "Öğretmen". Geçinmeye yetmeyen öğretmen maaşı, becerilemeyen ek işler ve sonunda akıl sağlığını yitirme noktasına gelmiş bir öğretmen portresi dün de bugün de değişmeyen bir gerçektir.

"Bunların hali benimkinden beter! Ben hademeyim ne iş olsa yaparım ama onların "öğretmen" diye bir sıfatları var, hayat boyu üç kuruş maaş alır dururlar." der Hizmetli Süleyman Efendi okula yeni başlayıp ev aradığını söyleyen Hüsnü Öğretmen'in arkasından. Aslında filmin özeti olmasının yanı sıra öğretmenliğin de özetidir bu cümle.

2. Sevgili Öğretmenim (To Sir With Love - 1967) IMDB: 7,7

Sevgili Öğretmenim

Siyahi, göçmen, sorunlu öğrencilerin olduğu okullarda kurtarıcı olan beyaz öğretmenin aksine bu defa öğrencilerimiz beyaz, fakir, problemli ama öğretmenimiz siyahi. Asıl mesleği mühendislik olan Mark Thackeray (Sidney Poitier) işsiz kalınca Londra'nın kenar mahallesindeki bir okulda öğretmen olarak işe başlar. Hiç bilmediği bir mesleği okulun en zorlu öğrencileriyle yapmaya çalışırken elbette zorlanacaktır. Ama öğretmen olarak hepimizin yaşadığı asıl problem olan öğrendiklerinin gerçek hayatta hiçbir işe yaramayacağını düşünen öğrencilere nereden yaklaşması gerektiğini fark eder. Öğrencilerinin ihtiyaç duyduğu eksikleri görüp onlara yaşam becerisi kazandırmaya kendini adayan Bay Thackeray'in bu yoldaki en büyük yardımcısı meslektaşı Gillian Blanchard (Suzy Kendall) olacaktır. Filmi izlerken kendinizi bir anda kıyafet, dans, yaşam stilleri sebebiyle 70'lerdeki Yeşilçam filmlerinde hissedebilirsiniz.

3. Kopma (Detachment - 2011) IMDB: 7,7

Kopma

Piyanist filminden tanıdığımız başarılı oyuncu Adrien Brody'nin (Henry Barthes ) baş rolde olduğu Kopma'nın yönetmen koltuğunda Tony Kaye oturuyor. Çok başarılı, öğrencileri anlayan, toplumsal ahlak değerlerini insanlar için bir kıskaç olarak kullanmayan, asıl öğretmen gelene kadar yedek öğretmen olarak çalışan Henry Barthes’i izlerken eminiz siz de toplumun sizlere dayattığı pek çok durumu sorgulayacaksınız.

"İnsanlarda ebeveyn olmadan önce bazı şartlar aranmalı ve bu konuda onlara eğitim verilmeli." hemen her öğretmenin ağzından en az bir kez dökülmüş olan bu cümleyi filmde de duymak insana sorunların da çözüm önerilerinin de evrensel olabileceğini gösteriyor. Kendi de çeşitli problemlerle büyümüş öğretmen Henry Barthes kimsenin sevmediği, anlamadığı çocukları değiştirmeye çalışmadan kabullenip anlıyor. Ama anlamak her çocuğa yardım etmek için yetmiyor bazen. Kopma, öğrencilerinin hayatlarına dokunamamanın acısını derinden hisseden bir öğretmen filmidir.

4. Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society - 1989) IMDB: 8,0

Ölu Ozanlar Derneği

Robin Williams'ın her zamanki muhteşem oyunculuğuyla canlandırdığı John Keating karakteri; muhafazakâr, aşırı disiplinli Welton Academy'de öğrencileri edebiyatın öncülüğünde özgür düşüncenin peşine düşürür. "Carpe diem" sözüyle Bay Keating gençlerin kaybettiği yaşama sevincini geri kazanmalarını, geleceklerine yön verirken tam olarak ne istediklerini belirlemelerini sağlar.

"Kim ne derse desin sözcükler ve düşünceler dünyayı değiştirebilir." der Keating öğrencilere.

Aslında eğitim sisteminin çocukları, gençleri özgür düşünceden nasıl kopartıp sadece istenilen yönde düşündürüp o doğrultuda yetiştirdiğini anlatan müthiş bir eğitim sistemi eleştirisi filmidir Ölü Ozanlar Derneği.

5.Özgürlük Yazarları (Freedom Writers- 2007) IMDB: 7,5

Özgürlük-Yazarları

Hilary Swank'ın baş rolünde yer aldığı Özgürlük Yazarları, Erin Gruwell isimli bir öğretmenin gerçek hayat öyküsünden uyarlanmıştır. Genç, idealist bir öğretmen olan Erin, ilk görevine oldukça zorlu bir okulda, farklı etnik gruplardan oluşan, her biri çete üyesi öğrencilerle başlar. Aynı sınıfta dahi bulunmakta zorlanan, mecbur oldukları için o sıralarda oturan öğrenciler için anlattıklarının ne kadar değersiz olduğunu fark eden Erin öğrencilerine ulaşabileceği yeni yöntemler denemekten vazgeçmez. Öğrencilerine benzer süreçlerden geçmiş insan hikayeleriyle dokunmaya çalışır ve onlarla başarılı bir iletişim kurar.

Erin, birbirinden farklı hikayesi olan gençlere, kendi hikayelerini yazmalarını önerir ve isterlerse bu yazılanları okuyabileceğini söylediğinde karşılaşacağı hayat hikayelerinin bu kadar acı olacağını bilmez. Bu günlükler bir araya getirilerek öğrencilerin hayata tutunmasını sağlayan "Özgürlük Yazarları" kitabı ortaya çıkar. Filmi izlerken Erin Gruwell'in öğretmenliğine hayran olurken, Amerika'daki ırksal ayrımların acımasız yüzüyle karşılaşacaksınız.

6.İki Dil Bir Bavul (2008) IMDB: 7,5

İki Dil Bir Bavul

İki Dil Bir Bavul'da yaşananlar hemen hemen bu ülkenin bütün sınıf öğretmenlerinin hayatından bir kesittir belki de. İlk atamayla atanılan birleştirilmiş sınıflı bir köy okulunda öğretmen olmak zordur, bir de üstüne dilini bilmediğiniz çocuklara okuma yazma öğretmek eklenince işin içinden çıkmak oldukça zorlaşır. Ülkemizin çok dilli yapısında anadili Türkçe olmayan çocukların ve öğretmenlerin yaşadığı zorlukları çarpıcı ve bir o kadar da içten anlatan bir filmdir İki Dil Bir Bavul. Hayaller ve gerçeklerin yüzleştiği yerdir sınıf. Anadili ve Türkçe öğretimi konusunda önyargıları olan herkesin önyargılarını kıracak, konuya insani boyutuyla bakma becerisi kazandıracaktır. Her öğretmenin mutlaka izlemesi gereken bir filmdir.
* Sınıfta öğrencilerle izlenebilir.

7. Kara Tahta (Takhté Siah – 2000) IMDB: 6,9

Karatahta

Sınıfın öğrenme ortamını konforlu hale getiren bir mekân olduğunu hiç düşünmüş müydünüz bilemiyoruz ama bu filmi izledikten sonra düşüneceğinize eminiz. Her öğretmen ve öğrencinin her zaman sahip olamadığı bir lükstür kimi zaman sınıf.

Sırtında taşıdığı kara tahtası ve öğretecek bilgisinden başka bir şeyi olmayan bir grup öğretmenin hem geçinebilmek hem de eğitimli çocuklar yetiştirmek isteği ile çıktığı zorlu bir yolculuğa şahit olacaksınız bu filmde. Savaşın, yoksulluğun, bombaların, ölümün karattığı bir dünyaya bir umut ışığı yakma mücadelesidir Kara Tahta. Irak- İran sınırı arasında kaçakçılık yapan küçücük çocukların, Halepçe'de yaşanan kimyasal saldırı sonrasında kendi yurtlarına dönmek için aç-biçare yürüyen yaşlıların peşine takılmış iki öğretmenin kendine öğrenci bulma mücadelesinde sırtlarındaki kara tahta kimi zaman kalkan, kimi zaman sedye oluyor.

İran, İtalya ve Japonya ortak yapımı olan Kara Tahta, İranlı yönetmen Samira Mahmelbaf'ın 2000 yapımı ikinci uzun metrajlı filmidir. "Bir doktor yetiştireceğim, komşu köyümde bir doktor olursa çocuğum hastalandığında onu şehre götürmek zorunda kalmam."

8. Whiplash (2014) IMDB: 8,5

whiplash

Whiplash, Damien Chazelle tarafından Princeton High School'nin stüdyo grubundaki anılarından yola çıkılarak yazılıp yönetilmiştir. Filmin başrol oyuncuları caz okuyan bir bateri öğrencisini canlandıran Miles Teller (Andrew Neiman) ve onun sert mizaçlı hocasını canlandıran J. K. Simmons'dır (Terence Fletcher). Küçük yaşlardan itibaren bateri çalmaya başlayan Andrew, üniversitede ülkenin en iyi müzik okulu olan Shcarffer Konservatuarı'na girer. Bay Fletcher tarafından başarısı fark edilen Andrew "studio band"e seçildiğinde zorlu bir performans ve psikolojik yıkım süreci de başlamış olur. Oldukça başarılı müzikleri olan film aldığı ödüllerle de adından sıkça söz ettirdi.

Mükemmelliyetçiliğin sınırlarını zorlayan bir eğitimcinin, öğrencilerin psikolojisi üzerinde yarattığı derin yıkımı anlatır Whiplash filmi. Biz biliyoruz ki hala bir yerlerde Bay Fletcherler var ve başarısızlık hissiyle kişilikleri yok edilmiş gençler var. Bazen başarmak her şey değildir hatta belki hiçliğin başladığı noktadır.
* Sınıfta öğrencilerle izlenebilir.

9. 3 Aptal (3 Idiots - 2009) IMDB: 8,5

3 idiots

Aamir Khan'ın baş rolünde oynadığı 2009 Bollywood yapımı film, popülerliğini hala koruyan filmlerin başında gelmektedir. Eğitim sistemine ağır eleştiriler yönelten bu film aslında bunu o kadar inceden inceye yapmış ki oturup öğrencilerinizle de izleyebileceğiniz bir film çıkmış ortaya. Neredeyse bütün dünyanın sorunu olan ezberci eğitim sistemini çarpıcı şekilde eleştiriyor film. Meslek hayatınızda başarılı olmak; o mesleğe ilgi duymak ve bunu teorik bilgilerin yanı sıra pratikle birleştirmektir diyor özet olarak.

"Virü'nün yuvasına özgür ruhlu bir kuş konmuştu. Bizler robottuk, hocalar ne derse sorgusuzca aynısını yapardık. Makine olmayan tek insan oydu."
* Sınıfta öğrencilerle izlenebilir.

10. Yerdeki Yıldızlar (Taare Zameen Par - 2007) IMDB: 8,5

Her Çocuk-Özeldir

Yerdeki Yıldızların ( Her Çocuk Özeldir) yönetmenliğini Aamir Khan yaparken başrollerini Darsheel Safary ve Aamir Khan paylaşmaktadır. Filmimizin kahramanı uçuşan harfler ve rakamların arasında okulda, evde yapayalnız kalmış 8 yaşında bir çocuk olan Ishaan Awasthi. Başarısızlığı kabul etmeyen bir ailede büyüyen Ishaan'ın derslerden, yaşıtlarından kaçıp sığındığı tek özel alanı resimdir. Gittiği okulda kimsenin başarısızlık sebeplerini anlamadığı Ishaan'a yatılı okul yolu gözükür. Öğrencilerin katı bir disiplinle eğitildiği bu okulda Ishaan baskılar sonucu gitgide daha fazla yalnızlaşıp silikleşir. Kendi de disleksi olan ve özel çocukların eğitimiyle ilgilenen resim öğretmeni Ram Shankar bu özel çocuğun farkına varıp çekildiği kabuğundan zamanla geri çıkmasını sağlar.

"Yarışlara bu kadar meraklıysanız çocuk değil yarış atı yetiştirin. İnsanın çocuklarına kendi hırslarını yüklemesi çocuk işçiliğinden de kötü bir şey. Peki çocuk bu yükü kaldıramazsa? " sözleri filmi izledikten sonra da zihninizden silinmez ve kim bilir kaç kez benzer durumlar için aklınızdan geçer.
* Sınıfta öğrencilerle izlenebilir.

11. Koro ( Les Choristes- 2004) IMDB: 7,9

koro

2004 Fransa yapımı Koro, aslen bir müzisyen ve yapımcı olan Christophe Barratier'nin uzun metrajlı ilk yönetmenlik denemesidir. Müzikleriyle de oldukça beğeni toplayan filmin müziklerini Bruno Coulais yapmıştır.

İşsiz bir müzik öğretmeni olan Clement Mathieu (Gérard Jugnot) oldukça problemli, asi, erkek çocukların yatılı okuduğu bir okulda işe başlar. Okulun müdürü öğrencilere karşı oldukça sert davranmakta, acımasız cezalar vererek disiplini sağlamaya çalışmaktadır. Okula geldiği ilk günden itibaren bu acımasız düzenin bir parçası olmayacağını anlayan Mathieu, öğrencilerin hayatına müzikle dokunmaya çalışır. Okulun en problemli öğrencileriyle kurduğu koro öğrencilerin hayatına yeni bir kapı aralayacaktır. İspiyonculuğa karşı duruşu her öğretmenin örnek alması gereken bir duruştur. Öğrenciden arkadaşlarını ispiyonlamalarını istemek hiçbir öğretmenin başvurmayı düşündüğü bir yöntem olmaması umuduyla…

Şu ana kadar sadece doktorların hayat kurtardığını düşünenlerdenseniz yanılıyorsunuz, öğretmenler de hayat kurtarır. Hayatına dokunulan her çocuğun yaşattığı kahramanlık duygusu öylesine özel ve gizlidir ki çoğu zaman siz bile kahraman olduğunuzun farkına varamazsınız. Bir gün bir telefon alır ya da mesaj kutunuza düşmüş bir notla coşku seline kapılırsınız, kimi zaman yıllar sonra ekranlardan gönderilmiş bir teşekkür metninde kimi zaman kitap önsözünde adınız geçer. Ama asla çıkıp bunu ben yarattım demez, içinize dolan gurur ve sevinçle yastığa kafanızı rahatça koyarsınız.

"O an içimin mutluluk ve iyimserlikle dolduğunu hissediyordum. Bütün dünyaya haykırmak istiyordum ama kim dinlerdi ki kim olduğumu kimse bilmiyordu, başarısız müzisyen işsiz mümessil."

12. Temple Grandin (2010) IMDB: 8,3

Temple Grandin

Temple Grandin, Mick Jackson'ın yönettiği 2010 ABD yapımı biyografik film. Otistik bir kadın olan Temple Grandin'i Claire Danes canlandırmıştır. Aslında daha çok psikoloji öğrencilerine önerilen bu film neden öğretmen filmleri listemizde diye aklınızdan geçiyorsa sebebi tabii ki otizm ve özel gereksinimli çocuklar için yarattığı farkındalık ve bir öğretmenin böyle bir öğrencisinin hayatına açtığı kapılar.

Otizmin yeni tanınmaya başladığı bir dönemde çocuğunun becerilerini geliştirmeye çalışan annesi "Farklı ama eksik değil." der öğretmenine. Temple Grandin'in insan ilişkilerinde yaşadığı zorluk, kendine has öğrenme yöntemleri öğretmenlerini de zorlasa da onun yeteneklerinin ve yapabileceklerinin farkına varan fen öğretmeni ona yeni kapılardan geçmesi için her zaman güç verir.

Özel gereksinimli bireyleri anlayabilmek; doğaya, hayvanlara, hayatımızın sıradan kavramlarına yeni bir bakış açısıyla bakabilmek eminiz bizlere de yeni kapılardan geçme gücü verecek, önyargılarımızı kıracaktır.

Hala Colorado Devlet Üniversitesi'nde hayvan bilimi hayvan davranışları üzerine çalışmaya devam eden Prof. Temple Grandin otizmli bir aktivisttir aynı zamanda. Hug box ("sarılma kutusu") adı verilen, otistik çocukları sakinleştirmek için kullanılan bir cihaz geliştirmiştir.

"Tabiat zalim olabilir ama biz olmak zorunda değiliz. İnsanların nedensiz yere bu kadar zalim olmalarını anlamıyorum."

13. Ekim Düşü (October Sky -1999) IMDB: 7,8

Ekim Düşü

Astronot Homer Hickam'in gerçek yaşam hikâyesine dayanan Ekim Düşü, Joe Johnston'ın yönettiği 1999 ABD yapımı biyografik filmdir. Filmin başrollerini Jake Gyllenhaal, Chris Cooper ve Laura Dern paylaşmaktadır.

1950'li yıllarda Batı Virginia'nın Coalwood kasabasında yaşayanların çoğu geçimini kömür madeninde çalışarak sağlamaktadır. Kasabada yaşayan bütün erkek çocuklarının da geleceğinin o maden olduğuna inanılan bir zamanda Sovyet uydusu Sputnik 1'in fırlatılışı Homer'ın hayatında dönüm noktası olur. Homer, babasının karşı duruşuna rağmen amatör roket yapımına başlar ve bu yolda bütün çevresel yetersizlikleri aşmaya çalışırken en büyük destekçisi öğretmeni Bayan Riley ve arkadaşları olur. Homer Hickam'ın bir madenci kasabasından NASA mühendisi olmaya uzanan hikayesini zevkle izleyeceğinizi düşünüyoruz. Hayallerinin peşinden gitmek isteyenlerin izleme listesinin başına almasını öneririz.

"Bizim işimiz bu çocuklara eğitim vermek, yanlış umutlar değil." der okul müdürü. Bayan Riley ise "Yanlış umutlar mı? Benden sessiz kalıp geri kalan hayatlarında kömür solumalarına izin vermemi mi istiyorsunuz? Ben şanssız olanlara inanmaya mecburum yoksa aklımı kaçıracağım." der.
* Sınıfta öğrencilerle izlenebilir.

14. Tepetaklak Nelson (Half Nelson - 2006) IMDB: 7,3

Tepetaklak Nelson

Sıra dışı bir öğretmen hikayesi izlemek isterseniz tercihiniz olabilecek bir film. Her öğretmenin hayatının her zaman normal seyrinde gitmeyeceğini, onların da eksik yanlarının olabileceğini, zaaflarına yenik düşebileceğini anlatan bir film. Kendi içinde yaşadıkları ne olursa olsun öğrencilerini ve öğretmeyi sevmeye ve onlar için iyi olanı istemeye devam eden bir öğretmendir Dan Dunne(Ryan Gossling). Kendi hayatında yaşadığı açmazlar onu sınıfta etkileyici sorularla dünyada yaşanan sorunları konuşmaktan alıkoymaz asla. Öğrencisinin kendisini uyuşturucu kullanırken görmesi etkileyici bir öğretmen-öğrenci ilişkisinin doğmasının da başlangıcı olacaktır. Her "beyaz öğretmen" her zaman sorunlu "siyahi öğrencilerin" kurtarıcısı olmayabilir mesajıyla klişeleri de parçalar Dan Dunn.

15. Canım Öğretmenim (Monsieur Lazhar - 2011) IMDB: 7,5

Canım Öğretmenim monsieur

Neredeyse bütün eğitim filmlerinde yer alan zorlu öğrenci-azimli öğretmen klişesinin dışına çıkmak isterseniz tercihiniz "Canım Öğretmenim" olmalı. Çok sevdikleri öğretmenlerinin intiharıyla zor zamanlar geçiren başarılı çocuklar, yeni öğretmenleri ve onun eskimiş bilgi birikimi ve tarzına alışır mı bilinmez ama bazen sevginin gücü her şeyin üstesinden gelebilir. Kanada'da göçmen olan Bachir Lazhar kendi acı dolu geçmişini, mesleğini saklayıp öğretmenlik başvurusunda bulunur okula. Yeterli araştırma yapılmadan hızlıca kabul edilen Bay Lazhar okuldaki öğretmenlerin aksine ölümlere aşinadır. Böyle büyük acılardan kaçılarak değil yüzleşilerek üstesinden gelinebileceğini bilecek kadar deneyimlidir. Henüz ölüm travmasını atlatamayan çocuklarla ilgilenirken aslında aynı zamanda kendini de iyileştirir. İncelikle yaklaştığı herkes üzerinde büyük etkiler bırakan Bay Lazhar ile inceliklerle dolu bir film sizi bekliyor olacak. 2011 Kanada yapımı olan filmin yönetmeni Philippe Falardeau, baş rollerinde ise Mohamed Fellag, Sophie Nélisse ve Émilien Néron bulunuyor.

16. Kara Tahtanın Ötesinde (Beyond The Blackboard – 2011 ) IMDB: 7,7

Kara Tahtanın Ötesinde

Stacey Bess adlı genç bir öğretmenin hayatından bir kesit anlatan filmi Emily Vancamp'ın başarılı oyunculuğuyla izliyoruz. Film Stacey Bess'in bir anısına dayanarak TV filmi olarak çekiliyor. Gerçek hayat hikayelerinin filmleştirilmesi kurgudan daha büyük bir etki bırakır insanların üzerinde. Hayatta bir yerlerde birilerinin sizinle benzer şeyler yaşadığını bilmek kimi zaman sizi daha güçlü kılar, yaşadıklarınızı göğüslemenize yardımcı olur. Çocukluk hayali olan öğretmenliğe biraz geç de olsa kavuşan Stacey en zorlu yerde, adı bile olmayan, evsiz insanların toplandığı bir yerde başlar. Pek çok sorunu olan, çokça örselenmiş, farklı yaş gruplarından çocukların bir araya toplandığı bir depoda imkansızlıklar içinde başladığı öğretmenlik hayatına kendi koşullarını zorlayarak harikalar yaratmaya çalışarak devam eder. Bu yönü bizim ülkemiz için de çok tanıdık bir manzarayı bize hatırlatıyor. Köy okulunda, birleştirilmiş bir sınıfta, imkansızlıklar içinde, tek başına harikalar yaratan köy okulu öğretmenlerimiz bu hikâye biraz da sizin hikayeniz aslında.
* Sınıfta öğrencilerle izlenebilir.

Yazar Hakkında: ÖMER SOLMAZ
Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi'nde lisans, Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2010 yılından itibaren resmi kurumlarda öğretmenlik mesleğini yapmakta ve öğrenme-öğretme süreçleri ile ilgili çalışmalar yürütmektedir.

Apart seçimi Öğrenci Apartı Seçimi Önceki Nöbetçi Yurt NÖBETÇİ YURT Sonraki

Yorumlar

Avatar Öğretmen
04.06.2022 21:05
Kaliteli öğretmen filmleri 👍bulutlu şehir
beyaz logo yurtfilozofu.com Blog Hakkımızda
e-posta info@yurtfilozofu.com KVKK İletişim
kulaklık 0 552 755 8393 Gizlilik Sözleşmesi S. S. S.
instagram twitter facebook youtube Kullanıcı Sözleşmesi