instagram twitter facebook youtube

ANA SAYFA > BALIKESİR YURT > KARESİ YURT > KARESİ KIZ YURT

KYK BALIKESİR YURDU

Bu sayfa 7364 kez görüntülendi.

TÜM YORUMLAR YORUM YAP

Balıkesir KYK Yurdu

Balıkesir KYK yurdu, Balıkesir Karesi ilçesinde yer almakta olup, Balıkesir Üniversitesi öğrencileri için hizmet vermektedir. KYK Balıkesir Yurdu, uzun yıllar kız ve erkek öğrencilerin aynı yerleşke içerisinde konakladığı karma yurt şeklinde hizmet vermiştir. Yakın zamanda ise birçok karma yurda uygulanan sürecin burada da uygulanması neticesinde sadece kız yurdu olarak üç ayrı binada hizmet vermeye devam etmektedir.

Yurt girişinden itibaren geniş bir bahçe sizleri karşılamaktadır. Girişten itibaren sol tarafta sırasıyla idari bölüm binası ve ardından sol bölümde iki blok ve karşılarında da bir blok olmak üzere toplam 3 blokluk yurt binaları yer almaktadır. Binalar dört katlı olarak inşaa edilmiştir. Yurt bahçesine girişten itibaren görülebileceği üzere idari binanın karşısında oldukça geniş bir yemekhane bulunmaktadır. Aynı anda onlarca öğrenciye hizmet verebilecek bir genişliğe sahip olan yemekhane de oldukça fazla yemek çeşidi bulabilirsiniz. Yine yemekhanenin bulunduğu bina içerisinde ortak tv izleme alanları bulunmaktadır. Yurt bahçesine girişten itibaren sağ tarafta basketbol ve yürüyüş alanlarının bulunduğu bölümler bulunmaktadır.

KYK Balıkesir Kız Yurdu odaları çoğunluğu 8 kişilik olmak üzere 8 ve 4 kişilik odalar şeklinde öğrencilere hizmet vermektedir. Yeni yapılan yarı özel KYK yurtlarının oda kapasitelerinin aksine oldukça fazla olan bu sayı öğrenciler tarafından sürekli şikâyet konusu olmaktadır. Balıkesir kız KYK yurdu binalarının oldukça eski olması da yurt dayanıklılığını her depremde gündeme getirmektedir.

KYK Balıkesir Kız Yurdu içerisinde;

Fotokopi,
Ütü,
Nevresim yenileme,
Masa tenisi,
Bilardo gibi imkanlar bulunmaktadır.

Yurt Çevresi Olanaklar

Balıkesir KYK yurdu şehir merkezinde yer almamaktadır. Birçok KYK yurdunun bulunduğu konum özelliğine sahip olarak çevresinde de neredeyse hiçbir yerleşim ve öğrenciye yönelik işletme bulunmamaktadır. Yurda yakın olarak sadece Balıkesir otogarı bulunmakta, toplu taşıma ile 5-10 dakika aralığında otogara varılabilmektedir. Şehre yeni gelen ve ilk olarak KYK yurduna gitmek isteyen öğrenciler için yurt konumu oldukça avantajlıdır. Yurt çevresinde öğrenciye hitap eden bir nokta neredeyse olmadığı için Balıkesir KYK yurdunda kalan öğrenciler çoğu vaktini şehir merkezinde geçirir ve yurdun kapanış saatine doğru yurda dönerler.

Yurt çevresinde yakın noktalarda herhangi bir ATM ya da banka şubesi bulmanız zor olabilecektir. Bu sebeple bu ihtiyaçlarınızı şehir merkezinde gidermelisiniz. Yine yürüme mesafesi içerisinde bir sağlık kuruluşu bulmanız zor olabilecektir, fakat özel araçla 10 dakika mesafede devlet hastanesi, özel hastaneler ve eczaneler bulabilirsiniz.

Balıkesir KYK Yurdu’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Balıkesir KYK yurdundan düzenli aralıklar ile şehir merkezinde yer alan ve Balıkesir Üniversitesi’nden daha köklü bir tarihe sahip olan Necatibey Eğitim Fakültesi’ne düzenli aralıklar ile araç kalkmaktadır. Öğrencilerin şehir merkezinde vakit geçirdikleri uğrak mekanlar da Necatibey Eğitim Fakültesi’nden, tren istasyonuna kadar yer alan bölüm içeresindedir. Bu bölümde birçok banka, restoran ve kafe bulmak mümkün olmaktadır. Balıkesir yurdundan kalkan araçlar ile tren istasyonuna ortalama 15 dakika içerisinde, Necatibey Eğitim Fakültesi’ne de ortalama 20 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Balıkesir KYK Yurdu’ndan Üniversiteye Ulaşım

Balıkesir Üniversitesi Ayvalık, Edremit gibi ilçeler de dahil edildiğinde farklı birçok konumda fakülte, meslek yüksek okulu bulunan bir üniversitedir. Balıkesir merkezde yer alan Necatibey Eğitim Fakültesi öğrencileri ve merkez kampüsün yer aldığı Çağış Kampüsünde eğitim gören öğrenciler Balıkesir KYK da kalabilmektedir. Şehir merkezinde yer alan Necatibey Eğitim Fakültesi ile yine bu fakülte bloklarından birisinde eğitim gören İlahiyat Fakültesi öğrencileri Çağış Kampüste yer alan öğrencilere göre görece daha şanslı durumdadır. Yurttan her iki konuma da toplu taşıma aracı kalkmasına rağmen eğitim fakültesine ulaşmak ortalama 20 dakikayı alırken, Çağış Kampüsüne ortalama 40 dakikada ulaşılabilmektedir. Ayrıca Çağış Kampüsü etrafında tıpkı KYK yurdunun etrafı gibi olup, öğrenciye yönelik neredeyse hiçbir şey bulunmadığından kampüste okuyan öğrenciler vakit geçirmek için tekrar şehir merkezine bir yolculuk yapma durumunda kalmaktadır. Necatibey Eğitim Fakültesi öğrencileri ise şehir merkezinde sayılabilecek bir yerde oldukları için vakit kaybı konusunda olumsuz bir durum yaşamamaktadır. Bahsedildiği üzere İlahiyat ve Eğitim Fakültesi merkezdedir. Çağış kampüsünde yer alan bölümler ise şu şekildedir:

Fen bilimleri enstitüsü
Sağlık bilimleri enstitüsü
Sosyal bilimler enstitüsü
Veterinerlik fakültesi
Güzel sanatlar fakültesi
İktisadi ve idari bilimler fakültesi
Mimarlık fakültesi
Mühendislik fakültesi
Sağlık bilimleri fakültesi
Spor bilimleri fakültesi
Tıp fakültesi
Turizm fakültesi
Yabancı diller yüksekokulu
Balıkesir meslek yüksek okulu

Özetle her şeye rağmen Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtları sizlere sağladığı sosyalleşme olanakları ve bilmediğiniz bir kentte yaşanabilecek acemilikleri atmada bir basamak sunmaktadır. Birçok öğrencinin yaptığı gibi KYK yurtlarında bir sene kalıp arkadaşlarınızla ya da tek başınıza eve çıkabilirsiniz veya Balıkesir KYK Yurdu size mantıklı gelmediyse Balıkesir Özel Kız Yurtları incelemesi yaparak özellikle şehir merkezindeki yurtlara bakabilirsiniz. Bu bağlamda özel yurt araştırmanızı merkez ilçeleri olan Karesi ve Altıeylül üzerinden yapmanız daha yararlı olacaktır.

Balıkesir KYK yurtları için sitemiz üzerinden inceleme yapmaya devam edebilirsiniz.

Balıkesir KYK Yurdu ile ilgili izlenim ve düşüncelerinizi yorum bölümüne yazmayı unutmayınız.

Özellikle kayıt dönemlerinde ihtiyaç duyulan Balıkesir KYK yurdu adres, telefon ve fax bilgilerine iletişim sekmesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca yurt ile ilgili onlarca Google yorumuna yukarıda yer alan harita bölümünü tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Dönemsel olarak oda kapasitelerinde değişiklikler olabilir. Bu konuda farklı bir uygulama ile karşılaşırsanız lütfen yorum bölümüne belirtiniz.

Adres: PAŞAALANI MAHALLESİ TARİHÇİ CEMAL KUTAY CD.2/1 KARESİ/BALIKESİR
Telefon: 0(266) 246 2004
Fax: 0(266) 612 1444
Web: https://kygm.gsb.gov.tr
Yemek
6,5
Temizlik
6,2
Güvenlik
8
Konum
6


TÜM YORUMLAR (4)

Avatar Mine
Yemek: 4 Temizlik: 5 Güvenlik: 7 Konum: 6
Çarşı merkeze ve fakültelere uzak bir yurt. Kalabalık odalar ve az sayıda banyo tuvalet ile pandemi döneminde pek tercih edileceğini sanmam.

Avatar osman
Yemek: 7 Temizlik: 6 Güvenlik: 7 Konum: 5
Her türden insan tanımak, üniversiteye geldiğini anlamak için mutlaka kalınması ama 1 yıldan fazla kalınmaması gereken yurt, bina eski ve sanırım sadece kızlara ait olmuş

Avatar Yırcalı
Yemek: 10 Temizlik: 6 Güvenlik: 10 Konum: 5
Güzel günlerimizin geçtiği şehir dışında sayılabilecek bir yurt, şimdi depreme dayanıklı mi tartışması var, odaları 8 kişilikti ama hala aynı mi bilmiyorum, kalabalık diye temizlik problemi oluyordu..

Avatar Balkes
Yemek: 5 Temizlik: 8 Güvenlik: 8 Konum: 8
Daha önce kız ve erkekler için karma bir yurttu, simdi sadece kızlara yönelik.sehir merkezine yakın değil, dolmuşla 15-20 dakika sürer, eski bir bina , sorusu olanlar olursa yazsın, cevaplayayım buradan

HATA BİLDİR

bulutlu şehir
beyaz logo yurtfilozofu.com Blog Hakkımızda
e-posta info@yurtfilozofu.com KVKK İletişim
kulaklık 0 552 755 8393 Gizlilik Sözleşmesi S. S. S.
instagram twitter facebook youtube Kullanıcı Sözleşmesi